Grécko Kos 2015

Pouze reportáže.

Moderátoři: skyline, Francois

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » pát 21. srp 2015 8:04:28

Voda je slaná, nebo je modré a Grécko na nás číha https://www.youtube.com/watch?v=2AzpHvLWFUM
2.7.15, štvrtok večer, -2 deň
Stretli sme sa v BA v letiskovej hale. Ľudí je málo a času habadej. Čekli sme sa dopredu, každý ako vedel. Niečo pojeme a vypijeme a ideme ďalej. Bezpečnostná kontrola je v pohode, rozmery a váhu batožiny kontrolujú asi iba okomerne :D Keďže sme na dovolenke, nikam nechvátame a čakáme kým sa minie rad pred „gejtom“ a čas si krátime potulovaním sa v priestore... zrazu sa objavila fľaštička (samo, že z dutyfreeschopu) a teda je načase zistiť či klada je a či je funkčná. Rýchlo sme zistili, že odpoveď je 2x áno :D Zazneli posledné výzvy a rad sa skoro minul. K nášmu koncu radu vybiehajú mladé kočky a lepia nám na batožinu žltočiarkované lístočky. Asi bude v lietadle plno. Moja retro taška sa im asi nevidela, lístok som nedostal, alebo už minuli aj tie? Do mašiny od Ryanairu ideme peši, je plná, miesta málo, letušky príjemné, štart o 19:30 skoro na chlp presne. Počas letu sa dokopy nič nedeje, až na povinné jazdy personálu aby nám ukázali, čo všetko si neprajeme kúpiť. 8)
Pristávame za tmy, 22:40, letisko pri Aténach je väčšie. Do raňajšieho odletu vymýšľame program.
DSC_0371v.jpg
Ja a moja retrotaška
35km je dosť, metro je už zavreté ale chodia tam autobusy, čo však s batožinou? Pri tom zisťujeme, že je prítomná aj fľaša Baylisu, celý liter. Bola iba o 1,-€ drahšia ako 0,7l, no nekúpte to. Na palubu lietadla sa zobrať nedá, tak ide s nami. Životnosť bola krátka, máme zalepené ústa aj kladu... neskutočné. Za pár €uro sa nám batožinu podarí uschovať . Hľadáme kde sa dajú kúpiť lístky, stánok sme našli, obsluha tiež ale lístky neuvidíme. Na kuse papiera je napísané „NO TICKET“ To sme dopadli, Gréci už nemajú ani na papier, chyba, majú ale keďže je kríza a pozajtra referendum, verejná doprava je zadarmo. Cesta ubieha pomaly a sedačky sú fest tvrdé, krátime si čas hľadaním bankomatov. Je to trochu náročné čumieť z osvetleného autobusu do tmy, ale keď zbadáte hlúčik ľudí obyčajne je tam bankomat. Vystupujeme priamo v centre pod parlamentom. Kršo znalý miestnych pomerov nás vedie uličkami pod Akropolu. Keď sa vynorí z tmy zapôsobí na mňa majestátne. Je obrovská.
DSC_0366.JPG
pod nočnou Akropolou: Miro, Kršo, Marija, Ferenc, Evka, Ivka, Tomáš
Všetky pamiatky sú samozrejme zavreté tak ideme ďalej, ale aj reštaurácie pomaly končia. Ale po pivku sme si ešte dali. S olovenými nohami sme našli zastávku autobusu a po 2. hodine ideme späť.


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » pát 21. srp 2015 12:30:13

3.7.15 piatok ráno, -1 deň
V bludisku letiska sme našli batožinu a vzadu vľavo dobre schovaný gejt. Nerozumiem ako to tu kontrolujú, zaujímala ich iba totožnosť, letenky kontrolovali až tesne pred nástupom do lietadla. Flybus je dobrá vec, peši by som to nenašiel a ani tam nedošiel. Lietadlo je ešte menšie, ale sú zadarmo raňajky – croissant, káva, cukríky s výhľadom. Štartujeme na čas 5:15. Sprvu vidieť iba temné more ako sa strieda so speneným severným pobrežím ostrovov, pozdejšie sa vynárajú už osvetlené rannými lúčmi slnka prekryté kde tu oblakmi. Rozoznávam Syros, Delos, Mikonos, Mavra, Levitha, a nakoniec Kos. 6:10, malé letisko, morský vzduch a svieži vietor. Personál letiska nás nasmeruje do flybusu aj keď je to možno cca 200 metrov. Je o v cene tak prečo nie, každý potrebuje prácu...
Za letištnou budovou sa predierame cez zástup taxíkov. Je to náročné, hľadáme autobous do Kosu. Je na druhom konci parkoviska. Budeme čakať pár hodín, cca do 9:00? Lavičky sú pri budove kde sú ja taxíki, ktoré dlho nevideli umývaciu linku ani vysávače, ale sú to mercedesy. Nakoniec sme sa dohodli na cene a ideme sa zoznámiť s ostrovným vidiekom. Teda nič moc, Chorváti sú na tom podobne, možno aj lepšie.
Vystúpili sme na nábreží prístavu starého mesta. Je tu ticho a kľud, výletné lode a kaviarne sú pozatvárané. Blúdime uličkami, ideme do mierneho kopčeka, na malom námestíčku vedľa mešity sú nám ochotný urobiť kávu, ktorá je naozaj dobrá.
DSC_0376.JPG
na rannej kávičke
Chvíľu sa ešte motáme po uličkách a pomaly hľadáme maličký hotel siete (H)ELLAS. Môže byť 9? Ubytovaný hostia práve raňajkujú, sedmispáči ;-) Obsluhu tvorí podľa mňa pracujúci dôchodca, švajčiarske rentu tu asi nemajú. Kršo sa blysol, grécky vyjednal dve z troch izeb, kde si skladáme batožinu, oddychujeme a spriadame plány. Z kosu pochádza Hippokrates a kopci za mestom sú pozostatky jeho nemocnice – Asklepiónu. Tak sme sa tam išli pozrieť. Cesta je dlhá a nástrah veľa. Po návšteve reštaurácie sme plán prehodnotili a zobrali si na zvyšok cesty taxíky. Dobre sme urobili, horúčava kulminuje.
IMAG0205.jpg
výhľad z Asklepiónu, jednej z prvých nemocníc
10957541_1030888376946035_5102884043231944654_n.jpg
AJ keď sú to cca 1500 ročné ruiny, je z tade fantastický výhľad hlavne na východ až do Ázie a na okolie. Späť volíme cestu pešo. Cesta dole kopcom ubieha a je z toho zaujímavá 4km prechádzka po vidieku. Ideme rovno na pláž, vľavo do starého mesta. Kúpanie v mori je fantastické. Vegetíme, ideme na večeru, motáme sa po nábreží... marína je na dohľad, ideme ju čeknúť. Že vraj 800 stáni pre lode, to bude asi aj s tými čo sú na brehu. Prvý dojem je dobrý, lode tiež. Oproti mólu je príjemná kaviareň, dáme po poháriku vína a ideme na hotel spať, zajtra sa plavíme.
PS: Toalety sú naozaj grandiózne, aj prcek by mal dosť miesta... ;-)


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » ned 23. srp 2015 17:35:01

4.7.15 sobota, 0 deň
My piati čo sa ideme plaviť vstávame a ideme do prístavu. Na colnici sa konečne dozvedáme, že do Halikarnassu terazky Bodrumu sa dá ísť iba s pasom. Loď je plná a plavba príjemná, fučí, držíme si čapice, dalo ba sa ja na plachty... Ako správny turisti ideme za radom po pamiatkach. Prvá po ceste je hrad a stojí za to. Sú tam rozmanité historické zbierky prehliadaním ktorých sme strávili aspoň 3 hodiny. Tiež je tam expozícia podmorského výskumu stroskotaných lodí.
DSCN0440.JPG
vystavený vrak lode
Dalo by aj viac, ale chceme vidieť aj mesto a loď späť nebude čakať večne :) Túlame sa starým mestom, prechádzame bazárom. Je tu všetko čo potrebujete ale hlavne nepotrebujete, však to poznáte.
DSCN0468k.jpg
v uličkách bázáru
Len nenadviazať očný kontakt, lebo je to stratené a ťažko sa je vyšmyknúť z nástrah cieľavedomých tureckých obchodníkov. Tak teda aspoň kúpime malá suveníry a tradá ďalej. Bokom od rušného centra v bočnej uličke nachádzame príjemnú rodinnú reštauráciu. Výber bohatý, ceny mierne, obsluha starostlivá, jedlo výborné. Až pri odchode zisťujeme, že podnik odporúča Lonely Planet. Keď sa darí, tak sa darí ☺ Pomaly ideme na loď. Samozrejme, sú tu bezpečnostné kontroly, tak ako aj na Kose. Po preplávaní pomyslenej morskej hranice sme „doma“ a začíname komunikovať s druhou partiou. Blíži sa 17 hodina a bolo by začať sa zaujímať o našu lodičku. Bagáž tam už vďaka Jedľovi bola, kočky nie, niečo riešili v meste.
Odovzdanie lode prebehlo jednoducho, prehliadli sme ju spolu so skipperom, prezreli uvítací pozdrav a išli urobiť papiere do kancelárie.
Klasické perličky ako hlásenie posádky: Bomba na plyn je prázdna! Skipper ju skontroluje a vraví: Now, it´s full! Chytím obe do ruky, zapojená je nepatrne ľahšia, potrasiem s ňou a počúvam. Počujem známy šuchot, je min. do ¾ plná. Neviem čo ich v tej škole učia... :) Pýtam sa na plachty, it´s OK! No jasné, všetko je OK. Keď hodím okom na zvädnutý gumák tak mi to nedá. Rozviniem genu, je fakt OK. Hlavnú sa mi nechce dvíhať, zbežná kontrola, je to OK, ak niečo, budeme volať. Sledujem ako sa obsluhujú prístroje v salóne. Multifunkčný monochromatický displej. Všetko je OK až na drobnosť, nafty je sprvu dosť, ale keď si to opakujem tak ukazuje cca 7/8 nádrže... do kelu, čo to je? Znovu pozerám všetky nádrže, to isté. No čo, fotím pre reklamáciu.
IMG_0042.JPG
before 7/8
Chlap sa dušuje že je plná. Tomáš vraví, že máme zlé skúsenosti (na URSE) Tak sa chlapi zduli, doniesli bandasku a začali dolievať. Kontrolujem displej a neverím vlastným očiam tak to radšej fotím. Chlapi zatiaľ preliali... tak im ukazujem foto s komentárom: before 7/8, now 6/8,
IMG_0043.JPG
now 6,5/8 :shock:
krútime hlavami a už nič neriešime, však sme na dovolenke... akurát... kurňa, my sme tu na ľahko, treba ešte nakúpiť. Za barom je „super market“, aspoň to tam píšu, tak sa išlo nakúpiť. Pozeral som ešte dáke drobnosti v lodi, keď počujem hluk a tuším niekto kričí Έλενα, to je meno našej lode. Tak vykuknem a na móle je chlapík s vozíkom plným potravín. Vyrozumel som, že je to naše. Obchod má donáškovú službu, grátis. Tak neviem, kto to rozširuje tie keci o lenivých Grékoch...
11703095_1144818375532180_5119645949484978692_n.jpg
Spokojnosť na lodi Elena :)
Je to ako v HR, všade sa niekto motá, či na móle, na lodi, v lodi... A tak si robíme svoje a sem tam pozorujeme okolie. Kde sa vzal, tu sa vzal, na móle sa objavil vysmiaty opálený chlapík v tmavých okuliaroch. Ono, niektorí tí skipperi tu na prví pohľad vyzerajú, bez urážky, tak trochu skoro ako bezdomovci... a tento tu tak trochu tiež (to je tá dnešná móda) ale zdanie klame. Pozdravil sa, tak mi sme sa odzdravili ako slušnosť káže ale chlap sa nezberal preč. Tak reku, o čo go? Že či sme zo Slovenska? Áno, máme aj vlajky pod salingom. A že on že je tiež Slovák... skoro sme odpadli. Boris je ½ Slovák, po mame, ona bola zo Žiliny, otec bol Srb. Žije v Grécku, asi 5 rokov. Tak sme dali reč. Na to že už 15 rokov po slovensky nehovorí ide mu to celkom dobre. Stiahli sme ho ku mapám, že kde by nám odporúčal plávať. Chceli sme rekreačnú plavbu, tak nám to rozplánoval smerom na sever. Oplatili sa robiť poznámky. Kto si má pamätať všetky zátoky, móla a bóje počas ½ hodinovej debaty?
Ubytovali sme sa, vybalili kufre, čo to zjedli... a išli pozrieť na koniec móla. Ešte že nepijem pivo, ich εγχώρια κρασί je fajn ;)


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » pon 24. srp 2015 12:18:12

5.7.15 nedeľa, 1 deň plavby
Spal som tradične v kokpite, tak som bol hore raz dva. čo vám budem vravieť, všetko prebehlo obligátne. Hygiena, raňajky, plánovanie, cirkus, zmätky, klada, odplávanie, atď... začali sme o 7:00 pokračovali o 9:00 či 10:00?
Odplávali sme. A propó, až teda také jednoduché to nebolo, teda bolo ale... zabudol som na jednu zaujímavú a prospešnú vec. V maríne funguje služba. Keď chceš vyplávať alebo priplávať je dobré cez vysielačku to oznámiť 10 minút dopredu. Ide o to aby nebolo plno, lebo tvrdili, že je tam málo miesta. Je, ale napr. v Splite (nie Kaštele) bolo miesta menej a nebol problém. Druhý dôvod je, že príde gumák a asistuje. Je to prevencia pred kolíziami a tiež ide o zodpovednosť voči prípadným škodám. Keď sa loď ohlási a počká na asistenciu, tak skipper nie je zodpovedný za prípadné vzniknuté škody vzniknuté pri vyplávaní/vplávaní v maríne. Tak prečo nie? Všetko je to grátis. A fakt sa nečaká dlho, 10 min max. :)
DSCN0671k.jpg
pod plachtami
Opúšťame marínu, gumák frajersky točí do ľava, cesta je voľná. :Yahoo!: Kocháme sa pohľadom na pieskové pláže, mesto a ostrov. Pomaly sa vzďaľujeme, čo chvíľa budeme na hranici s Tureckom . Kde to vlastne plávame? Generálny kurz 300, fučí sever, B5-6, hlavnú plachtu dávame naplno, genu tak na 1. ref, križujeme, trochu hrbaté more má krásnu modrú farbu, loď pomaly ukrajuje z trasy, nechce sa jej do vetra. Tak sa trochu hrám s plachtami, povoľujem, doťahujem, trochu sa to zlepšuje, sily v kormidle sú minimálne, stačia drobné opravy. Blížime sa k severozápadnému cípu ostrova Kos a najužšej časti prieplavu medzi Gréckom a Tureckom. Široko ďaleko žiadna loď ani plachetnica, snáď na horizonte... ani vojaci či coastguard, paráda, more je len naše.
Mám taký dojem, že tie cca 1,5m vlnky (občas aj o chlp väčšie) si už začnú vyberať svoju daň. Jednému nie je do spevu, z druhej blondíny mizne aj posledný pigment. Na rady skúsených nedajú, on zakvačený na zábradlí so sklonenou hlavou pozerá dolu, druhá je skrčená v kokpite. Žalúdky sa vyprázdňujú, tabletky nezaberajú, sily ochabujú a zátoka je ďaleko. Proste tá loď je do vetra lenivá. Míňame N. Pserimos, hranica mizne na pravoboku a N. Kalymnos je na dosah. Zdanie klame, križujeme v smere hranice a ostrov sa pomaly zmenšuje. Plavbu si užívam. Už teraz vidím, že v porovnaní s HR je to iné. Minimum lodí, väčšie vzdialenosti a pre väčšinu lepší pôžitok z jachtingu.
O. Palionisos na N. Kalymnos je na dohľad i keď iba cez ďalekohľad. Bóje zatiaľ nevidím. Urobili sme réčko ale po čase vidím, že to nevydá. Protivietor a prúdy robia svoje. Popri brehu vidím plávať dve jachty, nie sme sami. Blížime sa k pobrežiu, zátoka sa otvára, otáčame sa proti vetru, balíme plachty a na motor vplávame do kľudnej záveternej zátoky. Borisové inštrukcie boli správne, vľavo sú biele bóje, ale nie 2 ale 4, chlap tu asi dávno nebol. Berieme prvú bóju, chytili sme ju na 1. šup. Má priemer tak 0,8m a na vrchu oko s lanom ktoré dávame na prednú bitvu. Dávame ešte do V naše lano a lano z boje preväzujeme na špičku o kotevnú reťaz. http://webapp.navionics.com/?lang=en#@1 ... %60aFqstcD
DSCN0493k.jpg
Nisos Kalymnos, O. Palionisos, taverna Kalidonis, jediná v zátoke. https://goo.gl/maps/Zm2jN3J85CQ2
Nasleduje kúpanie v teplej priezračnej vode, varíme večeru, popíjame. Kedže sme na bóji patriacej konebe, zo slušnosti padlo rozhodnutie urobiť výsadok na ostrov, i keď podľa inštrukcií to nie je potrebné. Točené pivo je vraj dobré ale εγχώρια κρασί je podľa mňa lepšie. Tragédia je, že sme už po večeri, jedlá vyzerajú výborne a ceny sú priaznivé.
11693942_1024009057633967_4512495326317358822_n.jpg
Obsluhujú tu aj malé deti domáceho, odhadujem, že práve začali chodiť do školy ale pivo čapovať už vedia. Tak si zajednávame raňajky a pod rúškom noci len tak bez ničoho plávame naspäť na loď. Na lodi si ešte sadneme v kokpite, rozprávame sa o všetkom a o ničom, počúvame Santanu https://www.youtube.com/watch?v=DWO_eojWezg, upíjame z drinku a ťaháme z kolujúcej fajky. :friends:
Ak nerátam plavbu do konoby a späť, tak máme za sebou prvých 24Nm pekného jachtingu.


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » úte 25. srp 2015 10:01:08

6.7.15 pondelok, 2 deň plavby
Lúče slnka a žblnkot vlniek ma zobúdzajú. Nasávam slaný morský vzduch. Ale je tu krásne! Po rannej hygiene, čistení zubov, kúpaní už iba tú rannú kávičku. Do robenia raňajok sa nikto nemá, jednak sme na dovolenke, máme ich objednané v konobe a tiež sa nám nechce. No čo, skúsime sa tam dopraviť. Prívesný motor od včera trochu štrajkuje, zaberá iba na spiatočku, ešte že sa dá otočiť lebo cúvanie si neviem predstaviť. Hoci som v Grécku, dal som Palionisos salat, bolo ho veľa a bol vynikajúci.
DSC_0388k.jpg
ranné lúče slnka sa odrážajú od vôd O. Palionisos na Nisos Kalymnos, 37°2.471´N 26°58.301´E
Po návrate na loď sa odväzujeme a vyrážame na otvorené more. Prebíjame sa proti vetru ďalej na sever. Podmienky sú podobné ako včera. Široké morské pláne, veľké hĺbky, málo lodí, čerstvý vietor a vlnky, len s miernejšími následkami... ;) Loď ladne kĺže po vlnách do údolí z ktorých sa svižne škriabe na jej hrebene kde sa znova zľahka preklápa ďalej. Plavba je svižná ale nám aj pomaly uberá zo síl. Študujeme pilot a sprievodcu, aby sme zistili čo tu majú a či nie v blízkosti malá rybárska dedinka. Niečo typicky Grécke. Križovaním sa dostávame do blízkosti Lerosu. Zhruba v strede ostrova sa na vrchole kopca vypína hrad vedľa ktorého sú veterné mlyny a pod ním južný prístav dedinky Ag. Marina v ktorom sme vyviazaný.
P7061606k.jpg
Plávame bližšie a v závetrí 187m kopca v Ormos Panteli balíme plachty. http://webapp.navionics.com/?lang=en#@1 ... F%7By%7DbD Pol pobrežia dedinky zakrýva dlhé mólo na ktorom by sme sa chceli vyviazať. Na jeho konci, pod zeleným majákom je vyviazaná jachta ale tak, že má vyviazanú zadnú polovicu. Vyšponovaná kotevná reťaz zviera s morskou hladinou ostrí uhol, kotva bude hodená blízko náprotivného brehu. Pripravujeme laná a preväzujeme fendre na pravobok, hlavne ku špičke. Nakúkame za mólo, je tam vyviazaných plno starších malých rybárskych lodí a jedna jachta s tureckou vlajkou. Jediné miesto je ďaleko v kúte, v duchu to miesto odhadujem na krátke a plytké, mólo vyzerá otrasne. Sklad použitých, nepotrebných a starých sietí, pneumatík, lán a čoja viem čoho ešte. Pomaly sa približujeme, možno sa tam aj vojdeme. Zadobočný vietor nás pomaly ale isto tlačí k mólu. Z blýska vidím, že betón je vymytý a posiaty ostrím štrkom, ešte aj stará pneumatika ktorá by nás mohla zbrzdiť je vyložená na móle. Predné fendre tlmia prirazenie k mólu, rýchlo vyväzujeme predné lano ktoré nám účinne pomôže zastaviť tesne od lode vpredu. Vzadu to nevychádza, malej drevenej lodičke by sme mohli načechrať kormidlo. Musíme sa s tým pohrať. Na špičku na kotvu vyväzujeme zvyšné fendre a pomaly loď posúvame dopredu a vyväzujeme aj zadné lano a guľatý fender. Fendre držia, laná tiež, zvládli sme to. Pri kontrole hlavnej plachty zisťujem, že povolil vrchný bežec, zas? Že by fúkalo až tak veľa? :shock: Skôr chyba v medzikuse. 8) Tiež treba vytiahnuť liace geny a urobiť pár otočiek naviac aby sa dala regulárne zbaliť. Ale čo s tým bežcom? Tu nič také nekúpime. Našťastie zisťujeme, že cez sedlo, tak cca 2km je väčší prístav a podľa sprievodcu tam je obchod a servis pre lode. S pol posádky vyrážam na nákup. V kľukatých a úzkych uličkách za chvíľu strácame kurz. Blúdime, improvizujeme. Ulička končí, pokračuje chodník zakončený otvorenou bránkou. Za ňou je už iba skalnatý útes na strmom svahu s ledva poznateľným chodníkom. Predrali sme sa cez kríky za ktorými vidíme pár stolíkov so stoličkami. Keď okolo nich prechádzame ignorujeme miestneho „pozývača“ Chyba, chlap zvyšuje hlas a cítiť z neho nasratosť. Niečo je špatne, začíname komunikovať. Chlap je stále hlučný, z argumentácie vyrozumieme že toto je jeho pozemok, jeho reštaurácia a mohol by na nás vytiahnuť zbraň, čo sme už v amerike a či čo? Po chvíli že sa dá a vysvetľujeme, že sme poblúdili a potrebuje sa dostať naproti do jachtárskeho obchodu. Nakoniec nám podrobne vysvetlí cestu. Cestou späť, keď sme ho stretli sa nás spýtal ako sme pochodili. Milý chlapík, no nie? ;)
P7061612k.jpg
vlnolam južného prístavu Ag. Marina 37°9.013´N 26°51.845´E
Po návrate ma čakal šok. Na našej lodičke bol vyviazaný Lagoon 380 s Rakúšanmi na palube, Myslia si, že keď sú z tiež Istionu tak sa nemusia opýtať? KUA, KUA, to sú dneska ľudia.
Prispôsobujem bežec do drážky a Kršo ho tam zručne prišíva. Ešte všetky bežce dať späť a je to. Odskúšame to až zajtra.
Svišťanie vetra a búchanie lán vystriedala grécka hudba. Je na čase prezliecť sa do spoločenského úboru a vyraziť na kamienkové plážové terasy reštaurácií. Kto by sedel dnu, však? Večer bol zábavný, víno a ryba výborná. :)
IMG_0006k.jpg
kamienkovo plážové terasy reštaurácií
Dnes to bolo 20Nm, však sme na dovolenke.


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Omen
Příspěvky: 969
Registrován: čtv 31. říj 2013 9:58:06
Poděkoval(a): 15 krát
Dostal(a) poděkování: 6 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Omen » úte 25. srp 2015 11:02:12

Francois, Tvé vyprávění zraje jako víno :good:
Šup, šup další dny.

A trochu nám představ posádku, ať jsme v obraze ....Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » úte 25. srp 2015 11:56:56

Toto je všetko, čo som stihol za posledné 2 týždne napísať, ale budem makať :) :friends:


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » úte 25. srp 2015 17:27:36

7.7.15 utorok, 3 deň plavby
Celú noc fučal severák vyhrávajúci na takeláži, údery lán sa striedal a čľapotom vĺn. Priestor medzi vlnolamom a bokom lode pôsobil v kajute ako zosiľovač, takže rozhodnutie spať vonku v závetrí náveterného boku lode bol správny. Samozrejme s windstoperovou čapicou a bundou. :) Brieždi sa, keď vyrážam na kopec pozrieť mlyny https://goo.gl/maps/VtcJKxMc1Sy a hrad. https://goo.gl/maps/dWtFNLcNqAF2 Kľukatá, strmá ale široká cesta mi rozprúdi krv v stuhnutých nohách a rozpumpuje pľúca.
IMG_0011.JPG
Odmenou je fantastický výhľad na okolie hrajúce sviežimi farbami v ranných lúčoch slnka ktoré pozorujem sediac na lavičke pri ceste. Dedinka ešte spí, na mori ani lodička len v povetrí na svahu plachtí osamelá čajka. Mlyny sú prebudované na súkromné apartmány a hrad je zavretý. Len malá kaplnka učupená na hrebeni pred ním mi poskytla chvíľu na odpočinok.
IMG_0017.JPG
Pokračujem späť druhou stranou po stupňovitej cestičke, ktorá ma dovedie do úzkych kľukatých uličiek a späť na nábrežie. Posádka je napoly prebudená, raňajkujeme.
P7071619k.jpg
Slnko zasvietilo až ku nám, Rakušani sa zobudili a idú preč. Odrážame od móla. Na špičku dávame guľatý fender, uvoľňujeme zadné lano, kormidlo do prava, zaradiť predný chod, trochu plynu a otáča cez predný spring zadkom do vetra. Svižne dať kormidlo do neutrálu a preradiť na spiatočku. Žiada si to viac plynu aby sa loď rozbehla a kormidlo bolo účinné. Cúvame z prístavu, aké ľachké :) Dnešný plán je plavba ďalej na severozápad. Vyplávali sme zo závetria, vyťahujeme plné prádlo, všetko je OK, kurz ostro do vetra. More a vietor oproti včerajšku ochabli, B 2-3. Asi už tretie lieky na kinetózu zabrali, všetci si užívame kľudnú plavbu, v diaľke na horizonte vidieť malé ostrovčeky. Lipsi, Lisso, Nhsos Leisoi (má to veľa názvov že neviem, ktorý je ten správny, podľa google Leipsoi) Loď krásne stúpa proti vetru. Po čase zisťujeme, že týmto kurzom by sme ich minuli ľavobokom vo viac ako úctivej vzdialenosti. Odpadáme po vetre loď vyrazí vpred na bočný vietor. Sme pri ostrovoch, je ich tu viac, Vrak. Stavri, Pilafi, Kappari, Psomos, Piato. V blízkosti nevidíme žiadnu jachtu.
P7071622k.jpg
Miesta sú to prekrásne, ale trochu problematické na kotvenie. Okolo ostrovčekoch sú plytké lavice so sem tam trčiacimi útesmi, ktoré sa prudko zvažujú do 30 až 50 metrovej hĺbky. Posunuli sme sa až na južnú časť Vrak. Makronisi, 37°16.353´N 26°44.410´E kde nás poslal Boris. https://goo.gl/maps/wDrWVGjqszs http://webapp.navionics.com/?lang=en#@12&key=ifnbFysfbD Je tu krásna kamienková maličká pláž len pre nás tak hádžeme kotvu. Ani netreba dávať spiatočku, prúd nás unáša späť. Reťaz trochu zavibrovala a kotva sa sekla. Robím kontrolu pomocou námerného kompasu, loď trochu „tancuje“ ale kotva drží.
IMG_0040k.jpg
Je to príjemné obedňajšie kúpanie, šnorchlovanie s prechádzkou po asi 10 metrovej pláži :)
Keď som už vo vode, skontrolujem ešte kotvu. Je na zlome, bližšie ku brehu sa dno pokryté skoro hladkými platňami, ďalej od brehu sa dno mení na skalnaté. Špička kotvy sa zaryla do piesku v úzkej medzere medzi dvoma platňami. Priplávali ďalšie 2 lode, motorová ozruta a ďalšia jachta, máme po súkromí. A ešte malá loďka s miestnym rybárom. U tých dvoch nepochodil tak prišiel ku nám. Najprv ponúka bylinky, med, džem. Má aj ryby ale cena je ako v reštaurácii. Jedľa vraví, že keď nič nepredal, určite spustí.
IMG_0050k.jpg
Kršo začína vyjednávať... :)
Vďaka Kršovej znalosti gréčtiny a pri Jedľovom menežovaním začína licitácia, ktorá vyústila do úspešnej kúpi štyroch rýb za ½ :)
P7071640k.jpg
Parádne zážitky pokračujú pri ich čistení, keď nás obletujú kŕdle čajok.
Vykúpaný, najedný a oddýchnutý poberáme sa ďalej, ešte vytiahnuť kotvu. Zaradíme rýchlosť a ťaháme kotvu, reťaz sa napína a skoro kolmo mizne v mori. Navijak stojí. Kotva drží, loď sa posunula dopredu, zhupla sa na vlne, reťaz sa napla a uvoľnila. Pozerám dole, dno je zakalené, je to OK, reťaz je celá, uvoľnila sa kotva. Po vytiahnutí kotvy otáčame smer N. Patmos.


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » čtv 27. srp 2015 14:43:01

7.7.15 utorok, 3 deň plavby, popoludnie
Plavba kurzom 300° na bočný vietor je jednoduchá a rýchla. No, zase žiadne preteky a drift tiež robí svoje. Ocitáme sa južnejšie a bralo na 37°18,448´N 26°36.268´E neuhne, uhýname my. http://webapp.navionics.com/?lang=en#@1 ... ybF%7BcjaD Útes always under water južnejšie na 37°17.619´N 26°36.191´E je tak dokonale skrytý, že sme ho nezahliadli ani nenahmatali kýlom, ale určite tam niekde bude. Je teda naozaj pod vodou, furt. Tak ešte 4 réčka a už je na dohľad prístavné mólo na Skála (N. Patmos). Cestou sme si ešte čekli dve obrovské výletné lode zakotvené v zátoke severne
DSCN0540k.jpg
a Sea-plane landing area južne. Posledné réčko preverilo dodržiavanie Colregu v praxi. Boli sme zhruba oproti červeného majáku pri Ak Koumania keď Tomáš vykoumal, keďže breh sa blížil, réčko. To vzbudilo pozornosť oproti plávajúceho člna vezúceho pasažierov z výletných lodí, pretože sme v tom momente boli tak trochu blízko a v kolíznom kurze. Ale chlap nezaváhal a priložil pod kotol až loď podskočila. O hrubý chlp sme sa minuli. Balíme plachty a hľadáme miesto na vyviazanie. Zdá sa, že je plno ale na konci móla je trochu miesta na 1,5 lode. Hádžeme kotvu, cúvame a dávame aspoň 20m reťaze. Zastali sme od móla cca 10m a ani na ¾ plynu sa loď nehýbe. Kotva sa zaryla a drží, môžeme vypustiť ďalšiu reťaz. S vyviazaním nám pomáha skipper zo susednej lode. Je to Čech na rodinnej dovolenke, tak sa chvíľu bavíme. Pýta sa, čo to máme za vlajky, tak vysvetľujeme a po chvíli sa aj z neho vykľuje pilot. Je tu síce stojan s elektrikou a vodovodnými kohútikmi, ale vode nie je. Niekde v ¾ výstavby došli peniaze z fondov EU a tak vodovod nedokončili. Aspoň že je elektrika, ale iba na kľúč. Treba zohnať obsluhu, zaplatiť kredit 15€, natočia vám 30€ ale reálne sme minuli pár €, asi 5 tak nám asi polovicu vrátili. Vodu sme dopĺňali na druhý deň z cisterny. Oproti je market, tak kupujeme čerstvé potraviny a na večeru máme vynikajúcu pečenú rybu. Za dnes je to 20Nm.
P7081643k.jpg
Kršo a Ferenc, Skala Patmos, 37°19.705´N 26°32.646´N http://webapp.navionics.com/?lang=en#@14&key=ivybFst_aD https://goo.gl/maps/826a4854udH2


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » pát 28. srp 2015 16:21:12

8.7.15 streda, 4 deň plavby
Noc bola rušná ako na mestskom móle má byť. Smeti vysypané, baterky dobité, zásoby doplnené, ešte vodu. Auto s vodou sme tu už videli akurát keď ho potrebujete tak tu nie je. Nakoniec sme ho našli na začiatku móla, ako ináč bez obsluhy. Dobrý a ochotný Gréci sú všade, teda aj tu. Obsluha móla nám ho telefonicky zavolá, je na káve, príde za 10 minút. Neuveriteľné ale prišiel, asi za 5 minút :) ale iný z druhej strany. Vode do skoro prázdnych nádrží stála pár €. Medzitým sa radíme ako ďalej. Prapôvodný zámer bola plavba na juh od Kosu a my sme na Borisove odporúčanie na severe. Takže sme „dobili“ severný cíp našej plavbe a je čas na miesta „kde netreba ponožky“ :D Nakoniec sa zhodneme, že pri NE vetre budeme plávať dolu pokiaľ sa bude dať. O 9:00 balíme lavičku, uvoľňujeme laná, vyťahujeme z bahna kotvu a schovávame fendre pod sedačku skippera ako po ostatné rána, rutina. Po minutí majáku na Vrak Kavouronisa http://webapp.navionics.com/?lang=en#@11&key=agqbFsjeaD točíme na kurz 145°, More B 0-1, motor 1800-2000 ot/m, 31Nm on engine. Kocháme sa pohľadmi na more a pobrežie ostrovov, počúvame muziku, vyhrýzame dobroty, osviežujeme sa tekutinami, opaľujeme sa. Pohodička. Míňame majáky, malebné zátoky, poloprázdne prístavy. Pred 16:00 sme blízko N. Kalymnos, rozhliadame sa kde sme hodili kotvu. Kršo našiel v pilotovi dobre krytú malú zátoku na juhu ostrova, http://webapp.navionics.com/?lang=en#@1 ... k%60F_rqcD ¼ Nm západne od Or. Vlikhadia, https://goo.gl/maps/1GjhkKucDsH2 je tam malá osada, kde nemajú radi jachtárov... pokiaľ nevyskúšaš, nevieš... času je ešte dosť, ideme skúšať :D
DSCN0544k.jpg
V zátoke už sú zakotvené dve jachty, nebude to taká nepriateľská osada ale radšej hádžeme kotvu v polke zátoky, aby sme boli mimo dostrel ručných palných zbraní domorodcov ;) a vyväzujeme sa o západný breh. Pri plnení tejto bojovej úlohy som utrpel zranenie na päte pravej nohy, podcenil som kamene, ktoré sú predsa len ostré a 95kg živej váhy pri dopade urobilo svoje. Výnimočne je tu plno ježkov, ale zas sme bezpečne vyviazaný, v zátoke predsa len trochu prefukuje. Ivka s Evkou sa na gumáku vybrali do dedinky a doviezli nám výbornú zmrzlinu. Ale je tu krásne! povzdychnem si, vetu opakujem niekoľkokrát denne, niekedy aj častejšie... vytkli mi to až teraz, no nie je to milá a trpezlivá posádka? :D Pokračujeme v užívaní si do hlbokej noci, nočné kúpanie nemá chybu, že vraj, lebo som ho odspal... dovtedy sme ešte stihli vybrakovať lodnú lekárničku, cibuľu z kuchyne a príručnú drogériu, bolo treba podať prvú pomoc spálenému Mirovi a tiež dohodnúť trasu na zajtra, vyplávanie sme stanovili na 6:00 hod, na obed chceme byť na N. Nísiros v Paloi. Optimisti...
IMG_0009k.jpg
Pacient v opatere zdravotníckeho personálu, ticho závidíme...


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » pát 28. srp 2015 16:22:57

9.7.15 štvrtok, 5 deň plavby
5:50 sa zobúdzam a rozlepujem oči. O 5 minút je na palube Kršo a chvíľu za ním Jedľa. Zátoka je ešte v tieni ale nebo je modré, voda je mokrá a studená. Kto toto vymyslel? Ale čo človek neurobí pre partiu, nie? 8) Netreba, Kršo už je vo vode a odväzuje prvé lano. No čo, štartujeme motor čím budíme zvyšok posádky. Podržať loď na spiatočke, uvoľniť druhé lano, vyradiť, zbaliť laná a môžeme ťahať kotvu. Zátoka je krátka, hneď sme na mori, B 4-5, ťaháme plné prádlo, máme zadobočný vietor a kurz 195°. Postupne sa budí zvyšok posádky. Plavba ubieha pokojne a rýchlo, priebežnou kontrolou uplávanej vzdialenosti dosiahnutie cieľa vyzerá reálne, za slabé dve hoďky sme na úrovni Ak. Dhafni na N. Kos http://webapp.navionics.com/?lang=en#@1 ... Dtj_FmgkcD a za ďalšie necelé dve míňame najjužnejší výbežok N. Kos, Ak. Krikellos. http://webapp.navionics.com/?lang=en#@10&key=ovy~EssqcD Po oboplávaní poloostrova Kefalos (Hlava) https://goo.gl/maps/T4qnUmtAsaK2 meníme kurz na 110°, vietor je predobočný a slabne. Nevadí, máme „náskok“. Po priblížení k ostrovu N. Nisyros nás vietor zradil, balíme plachty a posledné 3Nm dokončujeme na motor. O prístave v Paloi https://goo.gl/maps/qtsuUUagrUy som toho čítal toľko, že ho poznám spamäti ale aj tak nezaškodí si to zopakovať. Míňame útesy južne od Paloi, uväzujeme fendre a točíme okolo vlnolamu. http://webapp.navionics.com/?lang=en#@1 ... o~Ek%7DydD Pláže pobrežia pokrýva čierny sopečný piesok. V prístave je pár jácht, skoro ľudoprázdno.
DSCN0595k.jpg
Vyberáme si miesto na južnom nábreží, hádžeme kotvu a cúvame. Na móle nám s vyviazaním pomáha čašnícka z neďalekej reštaurácie. Po vystúpení na breh nás ovalila horúčava, tak ju posádka ide vyriešiť pozretím terasy a ochotnej čašníčky.
DSC_0405k.jpg
Meškám, ale vidím, že bleskovo donesené a krásne orosené dopĺňajú slané dobroty. Lúštim menu na drevenej tabuli napísané kriedou, ceny sú prijateľné, nechám si poradiť a dávam si s ostatnými rybaciu polievku, je vinikajúca. :)
Študujeme Kršovho pilota, sny a želania sa majú plniť, ale komu by sa teraz chcelo ísť na turistiku?


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » sob 29. srp 2015 19:44:25

9.7.15 štvrtok, 5 deň plavby popoludní
Ako vznikol ostrov Nisyros? Apollodorus vraví, že boh mora Poseidon vytrhol svojím trojzubcom kus ostrova Kos a vrhol ho po utekajúcom titánovi Polyvotovi. Skalnatý masív titána zavalil, ale nezabil. Dodnes sú jeho vzdychy cítiť, lebo jeho dych páchne sírou a tiež vidieť, to sú tie horúce výpary v krátery Stefanos. Toľko grécka povesť. Dávame pauzu ale kvôli tomuto sme sem prišli, skútre sú na dohľad. Požičanie je jednoduché. Chlap nám dá brožúrky s mapou ostrova, urobí jednoduchú inštruktáž ako sa skúter obsluhuje a na kus papieru poznačí jedno meno s číslom občianskeho. Ešte nám vysvetlil kde je pumpa, 4L na cestu okolo ostrova majú stačiť. Cesta je úchvatná, roky som na motorke nesedel tak si to užívam. Horúci vzduch sa mieša s vôňou pínií. Sú tu kamenné bralá rastúce z mora, strmé svahy stúpajúce k oblohe, sady a terasovité políčka a s pribúdajúcou výškou dych berúce úchvatné výhľady na zeleno-modré more postupne prechádzajúce cez biely opar do belasej oblohy a všade prítomné silno páliace slnko.
11059741_1026934897341383_1584923766238201228_n.jpg
Tesne pred vrcholom sa nám otvára výhľad do vnútra kráteru činnej sopky. https://goo.gl/maps/NSSe91XwDtm
11695945_1144820195531998_4547442465163205167_n.jpg
Pokračujeme ďalej východnou stranou ostrova až do dedinky Nikhia na hrebeni kaldery, https://goo.gl/maps/w5LsPYdhpeB2 ktorej biele domčeky sa rozkladajú na skaliskách vysokých niekoľko stoviek metrov. Roztratili sme sa v romantických uličkách, domáci majú siestu.
11750665_1144820002198684_4629014890633040739_n.jpg
Na celkom maličkom kruhovom „námestíčku“ s modrošedobielou dlažbou je kostolík, v chlade jeho vnútra oddychujem.
Cestou späť sa ešte zastavíme pozrieť kostolík nad dedinkou, Εκκλησία Προφήτης Ηλίας z kade je krásny výhľad na dedinku a celý ostrov. Vyššie sa už nedá, ideme späť. Je „vedro“ a bude ešte horšie. Ideme dole a smerom k centrálnemu kráteru Stefanos to nejde inak než takmer dva kilometre po asfaltke, míňajú nás autobusy. Pred kráterom Stefanos je pokladňa, nápoje na osvieženie i čo to malého pod zub.
11059841_1030877010280505_335667968303078950_n.jpg
Na dno centrálneho kráteru Stefano je vstup na vlastné nebezpečie, miestami je hrúbka pôdy iba 15 cm. Teplota stúpa, sírový zápach je intenzívny. Steny kráteru hrajú bielou, žltou, oranžovou, cítime sa ako… v sopke. Dno kráteru je plné prieduchov, otvorov do zeme, v ktorých bublajú unikajúce plyny, sem tam svietia jasno žlté kryštáliky síry.
Informujeme sa u obsluhy bufetu na cestu späť ale odbočka v kráteri pokračujúca západnou stranou ostrova je vhodná iba pre terénne autá a crossowé motorky. Nedá mi, tak si to kontrolujem a mne sa takou nezdá. Pomaly stúpame a cesta sa pod sedlom hrebeňa mení na betónovú. Nie však na dlho. Chlap mal pravdu, toto nie je cesta pre turistov na skútroch. Po bleskovej porade ideme ďalej, keď som si to vymyslel mám tú česť robiť prieskumníka. Kľučkujem pomedzi kamene a hady, obchádzam pokazený džíp a v ceste vymyté jarky. Nohami si pomáham držať balans na štrku a piesku. Zavíjanie motora sa strieda so škripotom bŕzd. To som teda nečakal... Povyše Mandraki dobrodružstvo končí, cesta je ďalej je už asfaltová. Zastavujeme pri zrúcaninách hradu Paleokastro zo 4 storočia pr. n.l.. https://goo.gl/maps/JH9n1GUtDWM2 Pozeráme na skútre, sú obalené prachom. Chlap vravel, že všade na ostrove sú asfaltové cesty... možno si to nevšimne. Nevšimol, je dobrý obchodník, dal nám zľavu a ešte nás nalákal na večeru. Rezerva nesvietila, tak som sa ešte išiel previesť na východné pobrežie.
IMG_0123k2.jpg
Úplná divočina, cesta do minulosti. Vľavo ľudoprázdne pláže s čiernym lávovým pieskom na ktorých škriekajú čajky, vpravo opustené sady s pasúcimi sa kozami a kravami, sem tam stan a jedna krčma, podobnú som naposledy videl u nás na dedinách, ale tak pred 20-30 rokmi... https://goo.gl/maps/T2L9KrwxqQ82
Som naspäť v prístave. Vedľa nás je vyviazaná malá Bavarka. Praví bok lode aj s fendrami je doslova čierna. Majú francúsku vlajku, bavia sa po francúzski, sú to Francúzi a tak sa francúzsky Efendy pýta, ako k tomu prišli. Automaticky odpovedajú anglicky %) To nič nie je, kvôli búrke boli minulý týždeň niekoľko dní vyviazaný opretý o staré pneumatiky. Po vykúpaní sa na pieskovej pláži za mólom ideme na večeru.
11693828_1027678560600350_8630583318008218858_n.jpg
Posledná večera: Ferenc, Evka, Ivka, Miro, Tomáš, Jedľa, Marija, Kršo


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » úte 01. zář 2015 22:44:54

10.7.15 štvrtok, 6 deň plavby
Ráno sme nakúpili pečivo, dali kávu a pripravujeme sa na vyplávanie. Francúzi sú už preč, nás prišiel o 8-mej zinkasovať harbor master v civile. Odvykli sme si a tak sa ho chvíľu snažíme ignorovať, ale okrem blokov mal aj pečiatku. Vyviazanie a voda, stálo to tuším 7E. Za desať 9 máme ako vždy 10 min do vyplávania. Motor, lavička, laná, kotva, všetko ide ako po masle. Míňame koniec vlnolamu, B-2, ťaháme plné prádlo, kurz 25°, zadobočný vietor, lizneme turecké výsostné vody. Rozdávame si to s jachtou na pravoboku. Hm, ide asi do Turecka, nikde nikto, ani delfíny, tak nič. Po 6 míľach točíme na 40°, je z toho krásny motýľ.
11703204_1144819728865378_3892161058617106616_n.jpg
Vietor pomaly slabne, po 4 míľach a pri 2 uzloch vyhadzujem dlhé lano s fendrom, kúpanie! Koštujem vodu rybičkou, je teplučká, ostatný skáču za mnou, loď spomaľuje na 0,5 uzla... len Kršo na poslednú chvíľu chvalabohu neskočil, inak by sme zostali vo vode za loďou všetci...
IMG_0007k.jpg
Naša posádka stojací: Ivka, Kršo, Ferenc, Tomáš, Palči.
Sediaci: Evka, Marija, Miro
Vietor úplne ľahol, balíme plachty a na motor sa blížime k najvýchodnejšiemu výbežku ostrova Kos. Vystrčili sme čumák z poza Ak Ayios Fokas a oprel sa o nás svieži vietor. Zmena sily vetra, to som čakal, kopce sú tu vysoké, zmena smeru vetra, to som teda nečakal... Využívame poslednú príležitosť a znovu ťaháme plné prádlo, točíme ostro proti vetru, vodná triešť strieka okolo provy, ešte pár cm a záveterný bok lode sa dotýka hladiny, Elena stúpa v ostrom náklone smer Turecko... krásne finále. Kocháme sa, Kos sa zmenšuje, trochu sme sa pozabudli, Restricted area míňame vo viac ako dostatočnej vzdialenosti. Ďalekohľadom hľadám marínu Kos a pumpu, robíme posledné ré. Okolo 16:00 sme pri pumpe, radíme sa za jedinú jachtu a čakáme kým odpláva plávajúci „domček“. Kým prídeme na rad, naskladá sa za nás pekný rad jácht. Obsluhe pumpy sa ani na druhý krát nepodarí načerpať viac ako 17L nafty, jachting v Grécku je úžasný :D
Po priplávaní pred vstup maríny cez kanál 77 voláme asistenciu. Máme počkať 10 minút. Gumák si nás obopláva a berie so sebou prvú jachtu. Do 10 minút príde gumák po nás. Pomaly ho nasledujem, pravá 90, v 2/3 uličky zastanem, je skoro bezvetrie, cúvam k mólu. Gumák zostal skoro bez roboty. Zato černoch na móle maká ako čierny. Nemáme šancu ani chytiť a uviazať muring. Za dnes to bolo 22Nm z celkových 143Nm.
Chek out robí originálny starší angličan. Starostlivo prechádza základné veci, plachty, motor, atď. Spytuje sa odchod z lode a objednáva nám na 4:30 taxi na letisko. Ešte formality v kancelárii a hotovo. Ideme na výlet do mesta, dokúpiť darčeky, dobre sa najesť, napiť a zaľahnúť.
IMG_0002k.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=j6UDbz3nFiM&list=RDjeNsr_nQEfE&index=32


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Omen
Příspěvky: 969
Registrován: čtv 31. říj 2013 9:58:06
Poděkoval(a): 15 krát
Dostal(a) poděkování: 6 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Omen » úte 01. zář 2015 23:49:15

Hezké vyprávění Francois :good: :friends:

Přidej ještě nějaké videjko z té závěrečné plavby ;)Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » stř 02. zář 2015 7:44:11

Obávam sa, že ničím takým nedisponujeme, videá a fotenie neboli našou silnou stránkou...


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

krso
Příspěvky: 4
Registrován: stř 07. kvě 2014 5:42:21
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod krso » čtv 10. zář 2015 19:14:04

Ferenc pekne si to napísal, už my to chýba.Uživatelský avatar
Omen
Příspěvky: 969
Registrován: čtv 31. říj 2013 9:58:06
Poděkoval(a): 15 krát
Dostal(a) poděkování: 6 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Omen » čtv 10. zář 2015 19:52:00

krso píše:Ferenc pekne si to napísal ....

No furt čekám od nějakého člena posádky příspěvek ve smyslu velebení kapitána :) :pardon:Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » pát 11. zář 2015 8:19:20

Ále, daj pokoj... 8)


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper

Uživatelský avatar
Omen
Příspěvky: 969
Registrován: čtv 31. říj 2013 9:58:06
Poděkoval(a): 15 krát
Dostal(a) poděkování: 6 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Omen » pát 11. zář 2015 8:41:57

Mea culpa :unknown: :pardon:Uživatelský avatar
Francois
Příspěvky: 1767
Registrován: pát 25. říj 2013 14:39:38
Poděkoval(a): 14 krát
Dostal(a) poděkování: 30 krát
Status: Offline

Re: Grécko Kos 2015

Příspěvekod Francois » pát 11. zář 2015 8:56:25

Omen píše:Mea culpa :unknown: :pardon:

:no: :fool: kto neprežil, nepochopí... :friends:


Stále ďalej, stále vyššie, k oblohe a ku hviezdam!
furt skipper


Zpět na “Reportáže”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host